Szanyi Tibor: Ma az agresszív adótervezés elleni szigorú fellépés, holnap méltányos és hatékony európai adórendszer
Szanyi Tibor: Ma az agresszív adótervezés elleni szigorú fellépés, holnap méltányos és hatékony európai adórendszer
Az Európai Parlament a mai napon vitatta meg az adókikerülési gyakorlatok elleni szabályokról szóló jelentésről. A Bizottság javaslatát vizsgáló jelentés fő célja egy igazságos európai adórendszer felállítása, amely értelmében minden vállalat ott fizet adót, ahol a nyereségét termeli.
Szanyi Tibor, európai parlamenti képviselő, aki a nemzetközi nagyvállalatok adóelkerülését feltáró ún. Lux-Leaks-t vizsgáló első és második európai parlamenti külön bizottságban is aktívan lépett fel a társadalmi és gazdasági értelemben is igen káros agresszív adótervezési gyakorlatok ellen, a következőket hangsúlyozta a jelentéssel kapcsolatban: „Az adócsalás, adóelkerülés és a multinacionális vállalatok agresszív adóoptimalizálása éves szinten milliárdos veszteségeket okoz az európai költségvetéseknek. Ennek köszönhetően jelentősen kevesebb forrás jut például a munkahelyteremtés ösztönzésére, a szegénység felszámolására, az egészségügyi ellátórendszerek fejlesztésére vagy éppen az oktatásra.”
Annak érdekében, hogy ez a tarthatatlan helyzet megszűnjön Európában, a Bizottság javaslatot tett a belső piac működését közvetlenül érintő adókikerülési gyakorlatok elleni szabályokra, mely a Bizottság adókikerülés elleni kezdeményezéscsomagjának egyik alkotóeleme. Az irányelv a következő hat konkrét területet érinti: a kamatok levonhatósága, a tőkekivonás megadóztatása, átállási záradék, visszaélés elleni általános szabály, az ellenőrzött külföldi társaságokra vonatkozó szabályok és a hibrid struktúrák kezelésére vonatkozó keret.
„Mindannyiunk közös érdeke, hogy az utolsó jogi kiskapu is bezáródjon a multik előtt, így kénytelenek lesznek ők is befizetni adójukat, mégpedig ott, ahol a nyereségük keletkezett, és annyit amennyi a profitjuk után törvény szerint befizetendő” - emelte ki Szanyi Tibor. A tagállamoknak összhangba kell hozniuk adórendszereiket, hiszen ez a jól működő egységes belső piac és a gazdasági és monetáris unió létrehozásának előfeltétele. Az Európai Parlament továbbra is egy igazságosabb európai adórendszer létrehozásán fog dolgozni, amelynek keretében szigorúan büntetik majd az olyan intézkedések bevezetését, mint például a botrányos magyar növekedési adóhitel intézménye"- hangsúlyozta a szocialista politikus.