Szanyi Tibor: Az egyesült államokbeli választások is megmutatatták, hogy nagyobb szükség van a szolidaritásra, mint eddig valaha
Az egyesült államokbeli választások ugyan meglepő eredménnyel végződtek, természetesen elfogadjuk az amerikai emberek döntését, csak úgy, mint azt néhány hónapja a britek esetében is tettük. Ugyanakkor egy kiszámíthatóbb és biztonságosabb jövő érdekében mindenképpen le kell vonni a következtetéseket.
A nyugati világban is egyre több ember elégedetlen a status quo-val, egyre többen éreznek növekvő elégedetlenséget, haragot, egyre többen érzik úgy, hogy magukra hagyták őket, és a politikai rendszer csak önmaga fenntartásáért dolgozik.
Ez a düh nem feltétlen Hillary Clinton, az amerikai Demokrata Párt vagy épp az EU ellen irányul, hanem a status quo ellen, és ahogy az demokratikus országokban szokás, választások során tiltakozó szavazatokban nyilvánul meg. Jelen esetben egy olyan jelölt váltotta politikai tőkére ezt a komoly társadalmi feszültséget, aki kampánya során gyakran uszított etnikai, vallási kisebbségek ellen, a társadalom számos csoportját sértette meg minősíthetetlen kommentekkel, tagadja a klímaváltozás tényét és egyúttal veszélyes geopolitikai változásokat helyezett kilátásba
A brexitet is kiváltó probléma globális. A populisták és politikai opportunisták uszítása és gyűlöletbeszéde okkal talált nyitott fülekre. Ez pedig azt mutatja, hogy nagyobb szükségünk van a szolidaritásra, mint eddig valaha. Ha egy hatása van az amerikai elnökválasztásnak Európára, akkor az a szolidaritás, az összefogás megerősödése kell, legyen! Ennek olyan programokban kell megnyilvánulnia, mint például a szocialista kezdeményezésű ifjúsági garancia program. De Európa nem adhatja fel a klímaváltozás elleni küzdelmet sem!
Európai parlamenti munkám során arra törekszem, hogy minél több szolidaritáson alapuló kezdeményezéssel növeljük a tagállamokon belüli és közötti bizalmat, együttműködést. Csak a társadalmunkat szétfeszítő dühöt csökkentve némíthatjuk el az uszító, gyűlöletszításból élő európai és nemzetközi politikai erőket. A baloldalon ideje visszatérnünk a jóléti politikákhoz, s a fejlődés szociális dimenzióira kell helyeznünk a hangsúlyokat.
Bár ellenséget mindig könnyebb keríteni, mint a valós problémákat megoldani, számunkra járhatatlan a populizmus útja. Igaz, az araszoló alkudozások korszaka is lezárult. Bátor kezdeményezésekre, mozgalmakra van szükség, s nem hagyhatjuk, hogy a tagországi önzések tengerébe fulladjunk! Képtelenség tovább hitegetni Európa polgárait, hogy erőforrásaink kevesebb mint 1 %-ából fogjuk megoldani az Unió problémáit. Emeljük elsődleges feladattá, hogy az EU minden polgára, főleg gyermeke minden nap egészséges és elégséges élelemhez juthasson. Tegyük teljessé a már említett ifjúsági garancia programot, hogy minden fiatalunk rendes munkát kaphasson az iskolái elvégzése után. Fogjuk igába a gazdaságot, hogy a társadalom szekerét húzza!