Szanyi Tibor: az év minden napján beszélnünk kell a nők elleni erőszak problémájáról
1999 óta november 25-ét az ENSZ nők elleni erőszak megszüntetésének világnapjaként tartják számon. A nők elleni erőszakról szóló folyamatos társadalmi párbeszéd kiemelkedően fontos, hiszen még Európában is minden harmadik nő átéli ezeket a borzalmakat.
„Az Orbán-rezsim eddig kizárólag a gyűlöletkeltés céljából szólalt meg a társadalom legkiszolgáltatottabb csoportjaival kapcsolatban. A háborús menekültek elleni uszítás során ezért jó szolgálatot tett a világszervezet részéről a nők, a gyermekek vagy éppen a hajléktalanok jogai melletti kiállás. „Békeidőben” azonban a nőknek Orbántól sértegetés, megalázás, az őket érintő speciális problémáknak pedig teljes mellőzés jár”- hívta fel a figyelmet Szanyi Tibor, európai parlamenti képviselő.
Jócskán van tehát teendő. A főként családokon belül megjelenő fizikai és szexuális erőszak mellett a pszichológiai illetve a nőkkel szembeni gazdasági sérelmek is általános problémák Magyarországon. Az e téren elérhető statisztikák sajnos korántsem megbízhatóak, hiszen azok pontosságát nagyban meghatározza a társadalmi közeg: hogyan ítélik meg a nők elleni erőszakot, mernek-e az érintettek beszélni róla, mit tekintenek egyáltalán erőszaknak. „Ma Magyarországon a gazdasági és lelki kizsákmányolásról szinte nem is esik szó, míg a fizikai és szexuális bántalmazások sokszor az áldozatok megszégyenítésével végződnek” - emelte ki a szocialista politikus.
Az EP-képviselő figyelmeztetett továbbá, hogy: „ne gondoljuk azt, hogy ez csupán a nők problémája. Orbánék anyáinkat, feleségeinket, lányainkat gyalázzák meg. A nőkkel szembeni erőszak és megkülönböztetés az emberi jogok megsértését jelenti, rombolja az emberek közötti bizalmat, a biztonságérzetet, valamint komoly hatással van gyermekeink életére, de még a gazdasági teljesítményre nézve is. Egyszóval az egész társadalmat negatívan érinti.”
Az Orbán-rezsim nőkhöz és gyermekekhez való hozzáállásáról sokat elmond az a tény, hogy a kormány mai napig nem volt hajlandó ratifikálni az Isztambuli Egyezményt, amely kötelező érvényűvé tenné a fenti problémák megoldását célzó intézkedések bevezetését. „Kormányzati érdek és akarat hiányában a magyar nők és gyermekek elesnek az egyezmény nyújtotta védelemtől” - mondta el Szanyi Tibor, majd hozzátette, hogy: „a mi felelősségünk, hogy november 25-én és az év összes többi napján felhívjuk a figyelmet a nők elleni erőszak problémájára. Arra kell törekednünk, hogy egy mindenki számára biztonságot nyújtó társadalmi egységet és bizalmat teremtsünk, még ha ez ellentétes is a regnáló rezsim akaratával.”