Szanyi Tibor: Újabb fázishoz ért az Energia Unió
Egyre közelebb kerül az Európai Unió egy hatékony, közös energia rendszerhez, ami figyelembe veszi a klímaváltozás elleni küzdelem vállalásait is. Az Európai Bizottsági, illetve Európai Tanácsi közleményei előtt az Energia Unió irányítási rendszerével kapcsolatban 13 tagállam 26 képviselője konkrét javaslatokat fogalmazott meg.
„A tagállamok gyakran elfelejtik, hogy a szabad tagállami energia-mix kialakításának ma is van közös koncepciója, így az energiabiztonság, a szolidaritás, az energiahatékonyság, az energiatakarékosság, az energiahálózatok összekapcsolása, illetve az új és megújuló energiaforrások arányának növelését is szem előtt kell tartani. Az Energia Unióval válik viszont igazán hatékonnyá a rendszer.” – emlékeztetett Szanyi Tibor európai parlamenti képviselő.
Nagy várakozás övezte az Európai Bizottság energiahatékonysággal, a megújuló energiával, bioenergiával, az elektromos piac és azok irányításával kapcsolatos előterjesztését. A képviselők felhívták a Bizottság figyelmét arra, hogy ennek a csomagnak arányosnak kell lennie a Párizsi klímaegyezmény által kijelölt úttal, és hogy az Európai Uniónak vezető szerepet kell betöltenie az alacsony széndioxid világgazdaságban.
„Levelünkben emlékeztettük a Bizottságot, hogy a jogilag kötelező klímacsúcs korrekt útmutatást ad a különböző szintű döntések meghozatalához, például, hogy el kell kerülni a költséges, magas szennyezéssel járó beruházásokat, míg biztonságot és kiszámíthatóságot kell biztosítani a fosszilis energiáktól mentes beruházásoknak. Ehhez viszont erős, rugalmas és demokratikus irányítási rendszerre van szükség. Konkrét javaslatként megfogalmaztuk, hogy az Integrált Nemzeti Energia és Éghajlat terveknek tartalmazniuk kell a 2050-es célokat, sőt, hogy ezek mihamarabbi megvalósulását kell ösztönözni. Ennek megfelelően bíztatni kell a tagállamokat, hogy már a 2030-as célszámmal olyan terveket készítsenek, amik a befektetőknek hiteles, átláthatóbb képet adnak és ösztönző elemeket tartalmaznak a megújuló energiaforrások területén. Fontosnak tartom, hogy az új irányítási rendszernek elsődleges célja legyen az energiahatékonyság, amit sajnos mai napig nem használunk ki teljesen.” – összegezte a szocialista EP-képviselő.