KÉRDÉSEK ÉS VÁLASZOK -- könyvismertető
Kedves Barátunk!
Örömmel értesítjük, hogy megjelent a Napvilág Kiadó
című sorozatának legújabb kötete:
Kérdések és válaszok az 1944–1949 közötti magyar történelemről
Szerkesztette: Feitl István
Felszabadulás vagy megszállás volt 1945? Bábkormányt vezetett-e dálnoki Miklós Béla? Miért nem lett háborús bűnös Horthy Miklós? Mi volt a Dévaványai és a Vésztői Köztársaság? Kik voltak a kisnyilasok és mi lett velük? Miért volt szükség államformaváltásra 1946-ban? Ki milyen demokráciát képzelt el? Lehetett-e élni élelmiszerjegy nélkül? Új nyelven beszélt a politika? Miért a Kossuth-címer lett az ország jelképe? Kolhozok voltak-e a szövetkezetek? Mit gondolt a politikáról az utca embere? Ki volt az úr a Balkánon? Hogyan alakult a vallásszabadság ügye? Az ifjúság megforgatta az egész világot? Foglyul ejtette-e a politika a sportot?
Kérdések és válaszok sorozatunk újabb kötetében több mint 120 kérdésre talál választ az olvasó a magyar történelem 1944–1949 közötti éveiről. Sajátos helyzetet jelentettek ezek az évek történelmünkben. A világháború utolsó szakaszában a szó szoros értelmében kettészakadt az ország: két kormánya és két parlamentje volt. Annak ellenére, hogy külföldi csapatok állomásoztak itt és ellenőrizték szinte minden lépésünket, a függetlenség visszaszerzésével és a demokrácia bevezetésével, köztársasággal kísérletezett az ország és vezetői. Sajnos csak néhány évig: Magyarország két diktatúra – a náci és a sztálinista – közé szorult.
Mostanság az akkor történteket besorolják Rákosi Mátyás uralmának előkészítésébe, ahogy ő is szívesen beszélt így a koalíciós évekről. Persze nem így volt ez; pártharcok dúltak, miközben igazi demokratikus politikusokat ismert meg a közvélemény. Az embereket mindeközben lefoglalta a háború utáni hétköznapi élet számos gondja, baja, bánata, sikere. A II. világháború rettenete és a nyilas gyilkos tobzódás szörnyűségei után valami más következett. Ez a kis könyv dióhéjban igyekszik beszámolni az akkori élet legkülönbözőbb területeiről, köztük az eredményekről és a derűs pillanatokról is.
A kötet a Napvilág Kiadó szerkesztőségében és webáruházában kedvezményesen megvásárolható.
....
VIDEÓ
Hadigazdálkodás az első világháború alatt
2016. október 19-én folytattuk A múzsákat lelövik, ugye? című első világháborús beszélgetés-sorozatunkat a háború gazdasági és társadalmi hatásairól. A rövid leírást és a teljes programot itt találja.
Vendégeink voltak: Bódy Zsombor történész (Pázmány Péter Katolikus Egyetem) és Pogány Ágnes történész (Corvinus Egyetem).
A beszélgetésről készült videó megtekintéséhez kattintson ide...
....
VIDEÓK
1916 - a régi világ és a régi Magyarország utolsó éve?
A Politikatörténeti Intézet Hadszíntér és hátország című projektje keretében 2016. október 5-én tudományos konferenciát rendezett.
Előadtak: Tomka Béla, Egry Gábor, Rigó Máté, Gyáni Gábor, Balázs Eszter, Erős Ferenc, Kovács M. Mária, Pollmann Ferenc, Paksy Zoltán, Kótyuk Erzsébet, Zalai Katalin, Umbrai Laura.
Az egyes előadásokról készült videók megtekintéséhez kattintson ide...
...
EMLÉKEZTETŐ
Anno Filmklub / 2 - Elem Klimov: Jöjj és lásd!
2016. október 24-én (hétfőn) 17:30-kor kerül sor a II. világháborúval foglalkozó filmklub évadunk második vetítésére. Elem Klimov JÖJJ ÉS LÁSD! című műve - a kritikusok szerint - kihagyhatatlan mestermű, minden idők egyik legnagyobb háború(ellene)s filmje.
Vendégünk: KRAUSZ TAMÁS történész
A filmről itt olvashat bővebben...
....
EMLÉKEZTETŐ
“Nagy-Magyarország végnapjai” - FELHÍVÁS
A Politikatörténeti Intézet kreatív történelmi-művelődéstörténeti vetélkedőt hirdet középiskolás diákok számára "NAGY-MAGYARORSZÁG VÉGNAPJAI" - Forradalmak és békerendszerek az első világháború után címmel.
Jelentkezési határidő: 2016. november 14. hétfő
A részletes felhívásért és a jelentkezési lap letöltéséért kattintson ide...
Dr. Schneider Márta Prosinger Lívia
Napvilág Kiadó
Politikatörténeti Alapítvány