Hiányzik az olcsó lakhatás és a nagyobb jövedelem

A Február Harmadika Munkacsoport által – immár 19. éve, a hajléktalan emberek helyzetének felmérésére – megszervezett kutatás idei eredményeiből az derült ki, hogy a hajléktalan-ellátás a kezeletlen krízisek és megoldatlan hiányok gyűjtőhelye.

A Február Harmadika Munkacsoport szakemberei által összeállított rövid kérdőívre idén februárban 8071 hajléktalan helyzetben lévő ember válaszolt. Közülük 5550 ember hajléktalan szállón, 2521 ember közterületen, fedél nélkül aludt ezen az éjszakán is az országban. Ez továbbra is „csak” a jéghegy csúcsa, azok, akiket aznap éjszaka megtaláltak és válaszoltak is a kérdésekre. Az ország 79 településének (elsősorban városok) mintegy 222 hajléktalanellátó szolgálata vett részt az idei felmérésben. Közreműködésüket ezúton is köszönjük.

Az idei adatfelvétel azt a nagyon gyakorlatias célt szolgálta, hogy a válaszok eredményeként készüljön egy szükségletekre épülő komplex diagnózis mindenkiről. Ebben az évben először, a válaszok olyan online felületen lettek rögzítve, mely lehetővé teszi, hogy minden intézmény azonnal fölhasználhassa az elkészült diagnózist az egyéni segítő munkában, egyben már most tájékozódhassunk a 8071 válaszadó hajléktalan ember állapotáról szükségleteiről.

A résztvevő szakemberek komplex diagnózisai alapján megállapítható, hogy a hajléktalan helyzetben lévők

  • 30%-a jól kiépített és jól működő lakóhelyközeli segítő ellátás esetén;
  • 25%-a támogató családi, baráti segítség esetén;
  • 17%-a olcsó lakhatás, nagyobb jövedelem és pénzbeli támogatás esetén önálló lakásban lakhatna. 

A hajléktalan helyzetben lévők

  • 9%-ának ellátása ápolást-gondozást biztosító tartós bentlakásos intézményben lenne indokolt, míg
  • 19%-uk ellátása jelenleg csak folyamatos segítséget nyújtó intézményi keretekben képzelhető el.

Vagyis a hajléktalan helyzetben lévők állapota és szükségletei alapján felállított szakértői diagnózisok azt mutatják, hogy a döntő többség azért szorul a jelenlegi hajléktalan-ellátásra, mert hiányzik az olcsó lakhatás, a nagyobb jövedelem és a pénzbeli támogatás, a támogató családi, baráti segítség, a jól kiépített és jól működő lakóhelyközeli segítő ellátás, valamint az ápolást-gondozást biztosító tartós bentlakásos intézményi elhelyezés.

Ezeknek a nagy hiányterületeknek az alapvető megváltoztatása az egyedüli esély arra, hogy érzékelhetően csökkenjen annak esélye, hogy emberek hajléktalanná váljanak, növekedjen annak az esélye, hogy ebből a tűrhetetlen helyzetből kikerülhessenek.

A részletes adatok a hajléktalan emberek katasztrofális egészségi állapotát mutatják, súlyos munkajövedelem-hiány és a szociális támogatások hiánya derül ki az idei felmérésből, az előítéletek és a nagyon hátrányos háttér akadályozó hatásaira világítanak rá.

Ezen tapasztalatok összefoglalása megismerhető az alább letölthető, valamint a www.bmszki.hu/hu/otthontalanul honlapon elhelyezett dokumentumokból.

Február Harmadika Munkacsoport nevében
dr. Győri Péter
Menhely Alapítvány
elnök

Gyorsjelentés a hajléktalan emberek 2017. február 3-i kérdőíves adatfelvételéről (Összefoglaló: Győri Péter - Gurály Zoltán - Szabó Andrea) >>>

Február Harmadika - 19 adatfelvétel a hajléktalan emberek körében >>>

A hajléktalanellátás a kezeletlen krízisek és megoldatlan hiányok gyűjtőhelye - Összefoglaló >>>

A korábbi évek eredményeit bemutató anyagok - Menhely Alapítvány>>>

A korábbi évek eredményeit bemutató további anyagok - BMSZKI >>>

Választás

Márki-Zay Péter, a hatpárti ellenzéki miniszterelnök-jelölt arról is beszélt, hogy árulók vannak a soraikban, és ő tudja, kik azok.
2021.december 23.
Új kutatócéggel dolgozunk” – mondta a Magyar Hangnak Márki-Zay Péter, annak apropóján, hogy december 15-én egy igencsak kellemetlen tartalmú közvélemény-kutatás szivárgott ki a sajtó felé az ellenzéki összefogás népszerűségéről.
2021.december 22.
Bejegyzés alatt áll Gattyán György pártja, a hivatalos bírósági nyilvántartásban már szerepel a Megoldás Mozgalom. A milliárdos pénteken az Egyenes beszédben jelentette be, hogy aktivizálják a párt tevékenységét. Az ellenzéki összefogás tagjai egységesen úgy vélik: Gattyán György indulása csak a Fidesznek jó. Az ATV Híradó riportja.
2021.december 20.
Budapesten, valamint a 23 megyei jogú város közterein, de az összefogásban részt vevő pártok irodáiban is le lehet adni a szignókat.
2021.december 15.
Az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje utcafórumot tartott Székesfehérváron, ahol többek között kijelentette, rendkívül gátlástalan ellenféllel állnak szemben.
2021.december 12.
„Valami megmozdult. Valami, ami túlmutatott a centrális erőtéren és az egymást taposó pártokon, a médiapolitizáláson, a szekértáborokon és a megosztottságon. Szimbólumok jelentek meg, ötletek, tervek és programok kerültek bemutatásra, értelmes politikai viták zajlottak, önkéntesek és aktivisták ezrei dolgoztak az utcákon, pozitív üzeneteket, politikai gesztusokat, elismerést és együttműködést láthattunk, ami vonzotta a választókat is.”
2021.december 9.
Noha az előválasztás alatt komoly összetűzéseik voltak, a volt kormányfő most megvédte a főpolgármestert.
2021.december 2.
Csak egy jós tudná megmondani, milyen hatással lesz a jövő évi országgyűlési választásokra a koronavírus-járvány miatt 2022. június elsejéig meghosszabbított veszélyhelyzet. Erről is beszélt a Hírklikknek Tóth Zoltán választási szakértő, aki szerint igaz a kormány érvelése, hogy nincs akadálya a választásnak, de ez akár egyetlen éjszaka alatt is változhat, ha a Fidesz úgy akarja. Erre minden jogalkotási lehetőségük megmaradt, akár az Alaptörvényt is módosíthatják az ügyben – tette hozzá. Úgy fogalmazott, pillanatnyilag beláthatatlan, mit fognak tenni.
2021.november 28.
Alapvető kérdés, hogy továbbra is egy egyre zártabb, vagy pedig egy nyitott társadalomban fogunk élni, a társadalmi fejlődés mintája nyugati, vagy keleti lesz, s a mindent központosító rendszert erősítjük-e meg, vagy visszaadjuk az intézmények autonómiáját.
2021.november 21.
Márki-Zay Péter azt mondta az ATV-nek, hogy:
2021.november 17.