2020, május 13 - 08:00 Sajtószemle
Magyar Hang: kórházban használhatatlan légzéskönnyítő gépeket kapott több intenzív osztály is
Tucatszám szállították le a csak otthoni kezeléshez alkalmas berendezéseket - kínai nyelvű menüvel.
Valamit nagyon félreérthettek Orbán Viktor kormányfő fürkészei, lélegeztetőgépek helyett ugyanis olyan készülékeket
sikerült beszerezni és leszállítani több koronavírusos betegek ellátására hivatott intenzív osztályra, amelyek csak
alvásfüggő légzészavarok, és egyéb tüdőbetegségek kezelésére alkalmasak. Ráadásul otthoni körülmények között –
értesült a Magyar Hang több, egymástól független forrásból.
„Ámokfutás” – Kunetz Zsombor a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos intézkedésekről
Nem korrekt az a tájékoztatás, amit adnak, de nem tudunk velük vitatkozni, mert nem állnak a rendelkezésünkre ennél pontosabb információk.
https://24.hu/belfold/2020/05/12/koronvirus-egeszsegugy-interju-kunetz-zsombor/
Eddig mindössze 2 pozitív esetet talált Magyarországon a négy egyetem részvételével zajló, nagyszabású reprezentatív vírusteszt
https://qubit.hu/2020/05/12/mindossze-2-pozitiv-esetet-talalt-magyarorszagon-a-negy-egyetem-reszvetelevel-zajlo-nagyszabasu-reprezentativ-viruszteszt?
Alacsony az átfertőzöttség, a járvány második hullámában védtelen a lakosság
Bár a vizsgálat még tart, a részeredmény alapján alig találtak fertőzöttet és olyan magyar állampolgárt, aki átesett a betegségen.
Mindössze két vírus-pozitív és 9, a koronavírus-fertőzésen átesett embert találtak azon az országos és reprezentatív szűrésen,
amelyet a Semmelweis Egyetem vezetésével és az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával a négy hazai orvosképző végez.
https://24.hu/belfold/2020/05/12/merkely-bela-orszagos-teszteles-pozitiv-pcr/
„A hatóságoknak halvány gőzük sincs, mi a teendő”
A kormány főleg a fővárosi idősotthonok kríziséről beszél, de valójában az állami és civil fenntartású intézményekre is súlyos csapást mért a járvány.
https://nepszava.hu/3077892_a-hatosagoknak-halvany-gozuk-sincs-mi-a-teendo
Hogyan éljük túl a világjárványt drámai arcvesztés nélkül? – Variációk szájmaszk-témára, az arc-melltartón át a Fekete Halálig
https://168ora.hu/eletmod/vicces-es-szanalmas-maszkok-mindenfele-184942
Torzulnak a görbék - így működik a kormányzati számmisztika
Egyre nyilvánvalóbb módon válogat a kormány az adatok közül, és csak a számára politikailag kedvezőbb számokat, magyarázatokat teszi közzé.
https://nepszava.hu/3077743_torzulnak-a-gorbek-igy-mukodik-a-kormanyzati-szammisztika
Júniusban újra iskola? – íme a javaslatok
Az oktatási akciócsoport nem zárta ki, hogy egyes településeken az alsósoknak újrainduljon az oktatás az iskolákban. A Nemzeti Pedagóguskar elnöke,
az akciócsoport tagja szerint azonban az iskolába járást nem lehetne kötelezővé tenni.
Az oktatási munkacsoport kizárólag javaslatokat tud tenni, a döntés meghozatala a kormány dolga – hangsúlyozta az InfoRádiónak Horváth Péter.
https://infostart.hu/belfold/2020/05/12/200512-bel1-1010-juniustol-ujra-iskola-int-horvath-vm
Óriási munkanélküliség jöhet Magyarországon
A kormány spórol a bértámogatási csomagon, és a közmunka is elkésett mentőöv lehet. Százezrekkel becsülhetjük alul a munkanélküliség mértékét.
https://pestihirlap.hu/2020/05/12/oriasi-munkanelkuliseg-johet-magyarorszagon/
Az ápolók és szülésznők számában az EU sereghajtói között van Magyarország
Németországban például több mint két és félszer akkora hányadát teszik ki az összes foglalkoztatottnak az ápolók és szülésznők, mint Magyarországon.
https://hvg.hu/gazdasag/20200512_Az_apolokes_szulesznok_szamaban_is_az_EU_sereghajtoi_kozott_van_Magyarorszag
Települések túlélő üzemmódban - megjósolhatatlanok a veszteségek
Már az önkormányzati intézményekben dolgozók bére is veszélyben több városban, faluban a központi elvonások miatt.
https://hvg.hu/gazdasag/20200512_onkormanyzat_elvonas_koronavirus_gepjarmuado
Több mint 426 milliárd jutott a járványalapból Pintér, Kásler és Szijjártó tárcájának
Százmilliárdokat osztanak szét a minisztériumok között, miközben az önkormányzatokat az út szélén hagyták.
A kormány szerint az élet újraindítása miatt van szükség a milliárdokba kerülő vadászati kiállításra