Átfogó bérfejlesztési javaslat a felsőoktatásban
Magyarország költségvetési helyzete, a gazdaság következő évekre jelzett növekedése lehetővé teszi a felsőoktatásban dolgozók bérének érdemi rendezését. Az ösztönző, megtartó erővel bíró, differenciált bérek kialakítása elengedhetetlen a kiemelkedő szakmai jártasságú munkatársak megtartásában.
Különösen sürgető az oktatást/kutatást támogató munkatársak tudását, tapasztalatát elismerő differenciált bérrendszer helyreállítása! E munkakörben a dolgozók fizetését alapvetően a 2008 óta változatlan közalkalmazotti(Kjt) bértábla határozza meg. A minimálbér és a garantált bérminimum már a Kjt bértábla kétharmadát lefedi, tovább nem tolerálható bérfeszültséget okozva.
Ezért az FDSZ az oktatást/kutatást támogató munkakörben foglalkoztatottak számára a minimálbérre és a garantált bérminimumra ráépülő felsőoktatási bértábla kialakítását kezdeményezi!
Az oktatók, kutatók, tanárok alapbérét a Kormány 2015-ben elfogadott intézkedése elmozdította a 2008-as szintről,de a három lépcsős emelés csak megközelítőleg kompenzálja az inflációs értékvesztést. Az oktatói/kutatói utánpótlás biztosítása, a felsőoktatás minőségének megőrzése indokolja az oktatói bértábla rendezését is.
Az FDSZ a Magyar Rektori Konferenciával egyeztetett, az oktatást/kutatást támogató és az oktatói/kutatói/tanári munkakörökre vonatkozó bértábla-javaslatait közös beadványban juttatta el az EMMI Oktatásért Felelős Államtitkárságára.
Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete - OS