Átadták az ICOMOS Díjakat
Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága április 18-án, a Műemléki Világnapon adja ki díjait. Idén négy ICOMOS Díjat, három Példaadó Műemlékgondozásért Díjat, és két Műemlékvédelmi Citrom Díjat osztottak.
Az ICOMOS Díj célja felhívni a figyelmet és példának állítani az elmúlt év legsikerültebb műemlék helyreállításait. 2017-ben az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság ICOMOS Díjjal ismerte el a gyulai Harruckern-Wenckheim-Almásy kastély szakszerűen előkészített, helyesen értelmezett, a történeti részek és a kortárs értelmező elemek segítségével egységes, a teljes épületet értőn bemutató példaértékű helyreállítását. ICOMOS Díjjal ismerte el a hosszúhetényi Dallos-Böröcz vízimalom műemléki épület-együtteséhez kiválóan illő hasznosítását, valamint a hagyományőrző és a kortárs szemléletet egyesítő helyreállítását.
ICOMOS Díjjal ismerte el a paksi Szeniczey kúria és Deák-ház kiemelkedő és példamutató, az értékőrzés és mai építészet harmonikus együttélését megvalósító helyreállítását. ICOMOS Díjjal ismerte el a pannonhalmi egykori apátsági majornak a műemlékegyütteshez méltó hasznosítását, valamint értékőrző és egyszerű építészeti eszközöket alkalmazó helyreállítását.
A Példamutató Műemlékgondozásért Díjjal a műemlékek szakszerű fenntartására, megőrzésére, és az épített örökség közösségépítő jó gyakorlatára hívja fel a figyelmet az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság. 2017-ben az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság Példaadó Műemlékgondozásért Díjat adományozott Varga Ödön Tibornak, a műemlékmentőnek, akinek szemlélete, tulajdonosi szerepvállalása, együttműködő készsége egy egész városnak mutatott követendő, vonzó példát.
Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság ezzel a Példaadó Műemlékgondozási Díjjal a "csak így lehet, csak így érdemes" tulajdonosi szemléletet ismeri el, és minden műemlék tulajdonos számára példának kívánja állítani.
Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság Példaadó Műemlékgondozásért Díjjal ismerte el Závod település több évtizedes, következetes település értékvédelmi programját, felmutatva azt más települések számára is követendő példaként.
A műemléki értékek megismertetésének és a korszerű informatikai lehetőségeket felhasználó sajátos nyilvántartási rendszer fenntartásának és fejlesztésének társadalmi jelentőségét értékelve, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság Példaadó Műemlékgondozási Díjjal ismerte el, és ösztönzi további munkára a muemlekem.hu programot.
A Műemlékvédelmi Citrom Díj célja a műemlékeinket veszélyeztető jelenségekre felhívni a figyelmet. 2017-ben ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság két különböző, a műemléki értékre való hatását tekintve azonban hasonlóan végződő épület-sorsra mutathat rá, jelezve, hogy a műemléki értékek egyaránt áldozattá válhatnak mind a velük nem számoló ingatlanfejlesztés, mind a téves eszmei megközelítésen alapuló kiépítés következtében. Elgondolkoztató, hogy mindkét esetben az értékek védelmének a pozitív szándékával, programjával indult a fejlesztési elképzelés, amely aztán az, az egyedül döntő fejlesztői akarat megvalósításával, végül a műemléki érték degradálásához, megsemmisüléséhez vezetett.
A jobbik eset az, amelyben az elveszett régi helyre kerülő újnak az építészeti minősége kiemelkedő, a rosszabbik, amelyben a valódi értéket talmi pótlékkal helyettesítő építészetet állítja példaként a szakma és a társadalom elé egy amúgy rangos építészeti-építtetői elismerés…
A Népstadion építészeti, építészettörténeti és sporttörténeti értékeinek megsemmisüléséért odaítélt Citrom Díj a fejlesztői felelősségre és a 20. század építészeti értékeinek veszélyeztetettségére hívja fel a figyelmet.
Az építészet és a műemlékvédelem közös felelősségére hívja fel a figyelmet az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága, amikor Citrom Díjjal illeti az építtetői Pro Architectura díjjal kitüntetett Füzér 21. századi rekonstrukciós hamisítványként újjáépített felső várát.
OS